Skip to content

268-278 Wabash AvePaterson City, NJ 01612

Other School

Last Sale Price
$12,804,172
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block7104
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage11,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,800
37%
Improvement Value:$534,500
63%
Total Assessment$853,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$35,625+1.0%
2021$35,275+0.3%
2020$35,157+163.7%
2012$13,330+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,804,172

To:

Sq Ft11,000DeedBook 4863, Page 245

Property Sale

Sale
$10,500,000

To:

DeedBook D2167, Page 233

Property Sale

Sale
$2,750,000

To:

DeedBook D1095, Page 42

Property Sale

Sale
$2,200,000

To: