Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
302-308 Buffalo AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Jan 21, 2011
Property Information
Block7107
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage5,782
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$108,000
24%
Improvement Value:$341,700
76%
Total Assessment$449,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,912 | +3.9% |
| 2024 | $22,049 | +9.5% |
| 2023 | $20,129 | +7.2% |
| 2022 | $18,775 | +4.9% |
Property History
No events match the selected filters.