Skip to content

8 Laurel StPaterson, NJ 07522

Built 1960

Last Sale Date
Jan 6, 2015

Property Information

Block710
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
35%
Improvement Value:$70,900
65%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,559+3.9%
2024$5,349+9.5%
2023$4,883+7.2%
2022$4,555+5.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft1,058DeedBook 2601, Page 194

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2461, Page 217Recorded4/28/2014

Foreclosure Case F-013583-12

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1960