Skip to content

198-208 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block7201
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage10,030
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
60%
Improvement Value:$221,300
40%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,471+3.9%
2024$27,398+9.5%
2023$25,012+7.2%
2022$23,330+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook B103, Page 564