Skip to content

197-199 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block7202
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,871+3.9%
2024$4,687-69.2%
2023$15,222+281.4%
2022$3,991+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook D2312, Page 15

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook V129, Page 284