Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
84-88 Illinois AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Sep 16, 2010
Property Information
Block7209
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage1,666
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$127,500
54%
Improvement Value:$106,900
46%
Total Assessment$234,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,943 | +3.9% |
| 2024 | $11,493 | +9.5% |
| 2023 | $10,492 | +7.2% |
| 2022 | $9,786 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.