Skip to content

96-98 Illinois AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 7, 2006

Property Information

Block7209
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage3,322
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
37%
Improvement Value:$145,600
63%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,749+3.9%
2024$11,306+9.5%
2023$10,322+7.2%
2022$9,628+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,322DeedBook 1215, Page 165