Skip to content

44-48 Alabama AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$90,500
Last Sale Date
Feb 9, 2004

Property Information

Block7305
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionLOT 3
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage11,750
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
25%
Improvement Value:$511,800
75%
Total Assessment$680,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,677+3.9%
2024$33,370+9.5%
2023$30,464+7.2%
2022$28,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,500

To:

Sq Ft11,750DeedBook 737, Page 139