Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
193 Main StPaterson, NJ 07505
Last Sale Date
Dec 29, 1986
Property Information
Block4410
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description5 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage12,125
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$122,100
16%
Improvement Value:$627,900
84%
Total Assessment$750,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $38,213 | -35.9% |
| 2024 | $59,571 | +9.5% |
| 2023 | $54,383 | +7.2% |
| 2022 | $50,726 | -6.7% |
Property History
No events match the selected filters.