Skip to content

41 Maryland AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block7305
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage2,098
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
20%
Improvement Value:$228,800
80%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,526+3.9%
2024$13,978+9.5%
2023$12,761+7.2%
2022$11,903+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 746, Page 129