Skip to content

31-33 Maryland AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 16, 1996

Property Information

Block7305
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,410
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
23%
Improvement Value:$287,200
77%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,933+3.9%
2024$18,220+9.5%
2023$16,633+7.2%
2022$15,514+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft4,410DeedBook 143, Page 157