Skip to content

41-43 Alabama AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block7306
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SM
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
75%
Improvement Value:$28,000
25%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,706+3.9%
2024$5,491+9.5%
2023$5,013+7.2%
2022$4,676+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000

To:

DeedBook 801, Page 221