Skip to content

16 Kentucky AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 3, 1983

Property Information

Block7306
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage35,868
Acreage1.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$905,300
60%
Improvement Value:$608,600
40%
Total Assessment$1,513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,133+3.9%
2024$74,227+9.5%
2023$67,762+7.2%
2022$63,205-16.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$525,000

To:

Sq Ft35,868DeedBook 111, Page 168