Skip to content

107-111 23rd AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block7406
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
36%
Improvement Value:$125,500
64%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+3.9%
2024$9,605+9.5%
2023$8,768+7.2%
2022$8,179+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook D98, Page 26