Skip to content

138-144 Lakeview AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 16, 2012

Property Information

Block7604
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
32%
Improvement Value:$178,700
68%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,308+3.9%
2024$12,807+9.5%
2023$11,691+7.2%
2022$10,905+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft3,188DeedBook 2161, Page 35

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook N104, Page 448