Skip to content

628-630 20th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block7901
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
32%
Improvement Value:$133,400
68%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.9%
2024$9,580+9.5%
2023$8,746+7.2%
2022$8,158+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,817DeedBook 3816, Page 295

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D1267, Page 271