Skip to content

638 20th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block7901
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
23%
Improvement Value:$160,900
77%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+3.9%
2024$10,272+9.5%
2023$9,377+7.2%
2022$8,747+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 2197, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook D1350, Page 294