Skip to content

526-532 E 40th StPaterson, NJ 07504

Industrial

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block7904
Lot14

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage9,604
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,600
51%
Improvement Value:$144,200
49%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,565+3.9%
2024$18,828+9.5%
2023$17,188+7.2%
2022$16,032-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

Sq Ft9,604DeedBook 858, Page 127