Skip to content

546-556 E 42nd StPaterson, NJ 07513

Industrial

Last Sale Price
$12,750
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block7911
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage7,060
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,400
43%
Improvement Value:$184,400
57%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,600+3.9%
2024$15,974+9.5%
2023$14,583+7.2%
2022$13,602+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$12,750

To:

Sq Ft7,060DeedBook 4835, Page 154

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D130, Page 282