Skip to content

162-164 Getty AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block5702
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage6,748
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
19%
Improvement Value:$289,500
81%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,159+3.9%
2024$17,474+9.5%
2023$15,952+7.2%
2022$14,880+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0