Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1017-1019 Market StPaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Apr 15, 2010
Property Information
Block7912
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 FS
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage6,350
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$98,100
78%
Improvement Value:$26,900
22%
Total Assessment$125,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,369 | +3.9% |
| 2024 | $6,129 | +9.5% |
| 2023 | $5,595 | -74.0% |
| 2022 | $21,518 | +4.9% |
Property History
No events match the selected filters.