Skip to content

764-768 21st AvePaterson, NJ 07513

Apartment

Last Sale Price
$3,850,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block7914
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B 3G
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage30,435
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$680,000
31%
Improvement Value:$1,513,900
69%
Total Assessment$2,193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,779+3.9%
2024$107,567+9.5%
2023$98,199+7.2%
2022$91,595+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,850,000

To:

Sq Ft30,435DeedBook 4235, Page 88

Property Sale

Sale
$3,185,000

From:

To:

DeedBook 3060, Page 126Recorded5/25/2017