Skip to content

282-288 Vreeland AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block7914
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB 560 39TH
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage1,180
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
39%
Improvement Value:$148,800
61%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401-26.3%
2024$16,837+9.5%
2023$15,371+7.2%
2022$14,337+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 2572, Page 49Recorded1/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook D821, Page 253