Skip to content

412-416 E 38th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block8014
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
30%
Improvement Value:$239,200
70%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,415+3.9%
2024$16,758+9.5%
2023$15,299+7.2%
2022$14,270+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft3,448DeedBook 1173, Page 60