Skip to content

356-358 18th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block8014
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,293
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
36%
Improvement Value:$159,000
64%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+3.9%
2024$12,248-11.8%
2023$13,894+7.2%
2022$12,959+25.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,293DeedBook 3663, Page 206Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D1850, Page 65

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook N147, Page 258