Skip to content

310-314 E 39th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block8108
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,482
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
34%
Improvement Value:$199,200
66%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,377+3.9%
2024$14,797+9.5%
2023$13,509+7.2%
2022$12,600+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,482DeedBook 522, Page 283