Skip to content

307-313 E 38th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2025

Property Information

Block8108
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,500
33%
Improvement Value:$237,700
67%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,945+3.9%
2024$17,268+9.5%
2023$15,764+7.2%
2022$14,704+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,068DeedBook D2374, Page 145

Property Sale

Sale
$400,500

To:

DeedBook D1723, Page 109

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook D522, Page 275