Skip to content

39 E 39th St(Unit C218)Paterson, NJ 07514

Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block8205
Lot1
QualifierC218
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT 2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$67,300
60%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+3.9%
2024$5,506+9.5%
2023$5,027+7.2%
2022$4,689-6.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3240, Page 78Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft858DeedBook 3240, Page 78

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 2616, Page 293Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook D1512, Page 217