Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
39 E 39th St(Unit C713)Paterson, NJ 07514
Last Sale Date
Sep 26, 2012
Property Information
Block8205
Lot1
QualifierC713
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class35
DescriptionUNIT 7M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$45,000
66%
Improvement Value:$23,400
34%
Total Assessment$68,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,485 | +3.9% |
| 2024 | $3,354 | +9.5% |
| 2023 | $3,062 | +7.2% |
| 2022 | $2,856 | -17.6% |
Property History
No events match the selected filters.