Skip to content

39 E 39th St(Unit C801)Paterson, NJ 07514

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block8205
Lot1
QualifierC801
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT 8A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
36%
Improvement Value:$78,400
64%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+3.9%
2024$6,050+9.5%
2023$5,523+7.2%
2022$5,152-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,405DeedBook 4990, Page 71

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,405DeedBook 1014, Page 227

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Property Sale

Sale
$69,900

To: