Skip to content

39 E 39th St(Unit C803)Paterson, NJ 07514

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block8205
Lot1
QualifierC803
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT 8C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage658
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
61%
Improvement Value:$28,300
39%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+3.9%
2024$3,594+9.5%
2023$3,281+7.2%
2022$3,060-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 3309, Page 57Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook D1372, Page 27