Skip to content

336-340 E 29th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block8301
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,957
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
31%
Improvement Value:$108,000
69%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+3.9%
2024$7,658+13.6%
2023$6,742+3.4%
2022$6,521+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,957DeedBook 991, Page 174