Skip to content

450-452 9th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Date
Jul 5, 1977

Property Information

Block8301
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
34%
Improvement Value:$120,400
66%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+4.0%
2024$8,683+9.8%
2023$7,905+7.5%
2022$7,357+3.4%
Property History

No events match the selected filters.