Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
359-363 E 28th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2019
Property Information
Block8301
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$53,900
29%
Improvement Value:$134,400
71%
Total Assessment$188,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,594 | +3.9% |
| 2024 | $9,232 | +9.5% |
| 2023 | $8,428 | +7.2% |
| 2022 | $7,862 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.