Skip to content

349-353 E 28th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block8301
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.7F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$114,500
65%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942+3.9%
2024$8,605+9.5%
2023$7,855+7.2%
2022$7,327+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 2247, Page 31