Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
74-86 E 30th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Date
Feb 16, 2008
Property Information
Block8302
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage18,000
Acreage0.4
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$658,400
65%
Improvement Value:$348,100
35%
Total Assessment$1,006,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $51,281 | +3.9% |
| 2024 | $49,349 | +9.5% |
| 2023 | $45,051 | +7.2% |
| 2022 | $42,021 | -1.6% |
Property History
No events match the selected filters.