Skip to content

551-553 11th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block8309
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,937
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
16%
Improvement Value:$268,200
84%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,268+3.9%
2024$15,655+9.5%
2023$14,292+7.2%
2022$13,331-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook D868, Page 20