Skip to content

38-40 E 33rd StPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block8309
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB O2F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,200
60%
Improvement Value:$147,800
40%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,852+3.9%
2024$18,141+9.5%
2023$16,561+7.2%
2022$15,448-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 4793, Page 249

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D228, Page 259