Skip to content

119-121 E 30th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block8309
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,097
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
31%
Improvement Value:$82,200
69%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+3.9%
2024$5,839+9.5%
2023$5,331+7.2%
2022$4,972+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

To:

Sq Ft1,097DeedBook 116, Page 108