Skip to content

723-725 BroadwayPaterson, NJ 07514

Owner
---
Last Sale Price
$824,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block8413
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
11%
Improvement Value:$299,300
89%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,175+3.9%
2024$16,528+9.5%
2023$15,089+7.2%
2022$14,074+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$824,000
DeedBook 5030, Page 126Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook D1419, Page 84

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook U97, Page 505