Skip to content

484-486 E 29th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Dec 7, 2010

Property Information

Block8417
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,499
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$157,600
77%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,465+3.9%
2024$10,071+9.5%
2023$9,194+7.2%
2022$8,575+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

To:

Sq Ft2,499DeedBook 2022, Page 266