Skip to content

488-490 E 29th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block8417
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
25%
Improvement Value:$141,600
75%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,650+3.9%
2024$9,286+9.5%
2023$8,478+7.2%
2022$7,907+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,300
DeedBook D2231, Page 274

Property Sale

Sale
$47,300
DeedBook Q102, Page 35