Skip to content

Main Bld 1aPaterson, NJ 07504

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block8503
Lot1
QualifierC101
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO 1A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,900
15%
Improvement Value:$595,100
85%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,665+3.9%
2024$34,321+9.5%
2023$31,332+7.2%
2022$29,225-23.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-010562-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 4284, Page 1