Skip to content

515-517 15th AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block8513
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
21%
Improvement Value:$233,100
79%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,035+3.9%
2024$14,469+9.5%
2023$13,209+7.2%
2022$12,320+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,608DeedBook 4611, Page 260

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 2650, Page 208Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook D344, Page 132