Skip to content

450 21st AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block8915
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage3,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$320,000
84%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,361+3.9%
2024$18,631-1.7%
2023$18,947+7.2%
2022$17,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,692DeedBook 4714, Page 19

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 2631, Page 45Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook D2631, Page 45

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook D690, Page 258