Skip to content

724 14th Avenue(Unit C001)Paterson, NJ 07504

Built 1935

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block8515
Lot3
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description711 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage711
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
17%
Improvement Value:$55,700
83%
Total Assessment$67,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,419+3.9%
2024$3,290+9.5%
2023$3,003+7.2%
2022$2,801+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft711DeedBook 4911, Page 243

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft711DeedBook D3413, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1935