Skip to content

724 14th Avenue(Unit C002)Paterson, NJ 07504

Built 1935

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block8515
Lot3
QualifierC002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1149 SF 4 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,149
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
18%
Improvement Value:$82,000
82%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,110+3.9%
2024$4,918+9.5%
2023$4,489+7.2%
2022$4,188+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,149DeedBook 4911, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1935