Skip to content

496-500 Park AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block8614
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
43%
Improvement Value:$90,100
57%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,004+3.9%
2024$7,703+9.5%
2023$7,032+7.2%
2022$6,559+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook W151, Page 348