Skip to content

660-662 E 29th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$88,200
Last Sale Date
Sep 11, 1998

Property Information

Block8617
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,527
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
23%
Improvement Value:$186,600
77%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+3.9%
2024$11,885+9.5%
2023$10,850+7.2%
2022$10,120+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$88,200

To:

Sq Ft2,527DeedBook 157, Page 99