Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
236 17th AvePaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Aug 1, 1996
Property Information
Block8618
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$39,600
15%
Improvement Value:$224,300
85%
Total Assessment$263,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,446 | +3.9% |
| 2024 | $12,939 | +9.5% |
| 2023 | $11,812 | +7.2% |
| 2022 | $11,018 | +3.4% |
Property History
No events match the selected filters.